Normiranci morajo sami plačevati davek od dohodka iz dejavnosti sproti preko akontacije dohodnine. Pri tem je potrebno upoštevati določbe 298. člena Zakona o davčnem postopku.*
Pri akontaciji dohodnine morajo normiranci predvideti višino prihodkov v davčnem letu. Glede na predviden prihodek nato določijo višino akontacije dohodnine:
Primer št. 1:
Predvideni prihodki v davčnem letu naj bi znašali 6.000 evrov. Normirancu se prizna 80 % odhodkov, kar znaša 4.800 evrov. Davčna osnova je 1.200 evrov, in je obdavčena z 20 %. Davek, ki ga bo potrebno plačati, bo 240 evrov. (Oziroma poenostavljeno 4 % od 6.000 evrov je 240 evrov).
Primer št. 2:
Predvideni prihodki v davčnem letu naj bi znašali 50.000 evrov. Normirancu se prizna 80 % odhodkov, kar znaša 40.000 evrov. Davčna osnova je 10.000 evrov, in je obdavčena z 20 %. Davek, ki ga bo potrebno plačati, bo 2.000 evrov. (Oziroma poenostavljeno 4 % od 50.000 evrov je 2.000 evrov).
Če znesek letne akontacije ne presega 400 evrov, so plačila trimesečna (pri primeru št. 1 mora torej normiranec vsake tri mesece plačati akontacijo dohodnine v višini 60 evrov).
Če pa znesek letne akontacije presega 400 evrov, je potrebno plačevati v mesečnih obrokih (pri primeru št. 2 mora normiranec tako vsak mesec plačati 166,67 evrov akontacije dohodnine).
Akontacija dohodnine se plačuje na transakcijski račun: IBAN: SI56 0110 0888 1000 030, hkrati pa je potrebno navesti sklic: SI19-normirančeva davčna številka-40002.
Akontacijo dohodnine si lahko natančno izračunate s tem kalkulatorjem.
* 298. člen Zakona o davčnem postopku (ZDavP-2; UL RS, št. 111/2013) – Plačevanje predhodne akontacije dohodnine od dohodka, doseženega z opravljanjem dejavnosti:
Predhodna akontacija dohodnine od dohodka iz dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: predhodna akontacija) se za davčno leto plača v znesku, ki je enak znesku akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti po zadnjem obračunu akontacije dohodnine od tega dohodka oziroma znesku dohodnine od dohodka iz dejavnosti po zadnjem obračunu dohodnine od dohodka iz dejavnosti, v katerem se davčna osnova ugotavlja z upoštevanjem normiranih odhodkov.
Davčni zavezanec, ki začne opravljati dejavnost, sam izračuna predhodno akontacijo v znesku glede na višino predvidene davčne osnove davčnega leta, za katero se plačuje predhodna akontacija. Obrazložen izračun predvidene davčne osnove, višino predhodne akontacije in obrokov predhodne akontacije predloži davčnemu organu hkrati ob predložitvi prijave za vpis v davčni register v osmih dneh od vpisa v primarni register oziroma od vpisa v uradno evidenco organa. Izračun pripravi na obrazcu davčnega obračuna akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti z izpolnitvijo samo tistih postavk, ki so potrebne za ustrezen prikaz višine davčne osnove, predhodne akontacije in obrokov predhodne akontacije.
Predhodna akontacija se plača v mesečnih ali trimesečnih obrokih. Predhodna akontacija se plača v mesečnih obrokih, če znesek predhodne akontacije presega 400 evrov, oziroma trimesečnih obrokih, če znesek predhodne akontacije ne presega 400 evrov.
Obroki predhodne akontacije dospejo v plačilo na zadnji dan obdobja, na katerega se nanašajo, in morajo biti plačani v desetih dneh po dospelosti.
Predhodna akontacija se v novem davčnem letu do novega davčnega obračuna plačuje v rokih in v višini obrokov, kot se je plačevala za preteklo davčno leto. Če je višina predhodne akontacije na podlagi novega davčnega obračuna višja, mora zavezanec razliko za že dospele obroke predhodne akontacije tekočega leta plačati pri prvem naslednjem obroku predhodne akontacije. Če je višina predhodne akontacije na podlagi novega davčnega obračuna manjša, se preplačila zapadlih in plačanih obrokov predhodne akontacije vrnejo.