Zobna protetika oziroma protetična stomatologija je veja zobozdravstva, ki pokriva obseg nadomeščanja manjkajočih zob z uporabo po meri izdelanih protetičnih nadomestkov, kot so proteze, mostički, implantati in krone. Protetično zdravljenje zob pomeni, da se poškodovani ali manjkajoči zob nadomesti z umetnimi nadomestki, ki jih izdelajo v laboratoriju.
Protetične nadomestke v osnovi delimo na fiksne in odstranljive oziroma snemne nadomestke. Fiksni nadomestki so pritrjeni nad naravnimi zobmi ali na zobnih vsadkih v čeljusti. Snemni protetični nadomestki pa so nataknjeni na nekaj zob, implantatov ali samo na dlesni. Prav tako jih pacient lahko odstrani iz ust.
Zobna protetika s popolnimi ali delnimi protezami
Proteze nadomeščajo manjkajoče in poškodovane zobe. Zasnovane so tako, da se pasivno prilegajo čez dlesni in tako odpravijo vrzeli zaradi manjkajočih zob. Proteze so lahko popolne ali delne. Pri tem se popolne proteze namestijo na celoten niz manjkajočih zob v spodnji ali zgornji čeljusti, delne proteze pa nadomestijo le nekaj manjkajočih zob.
Implantati kot sodobni protetični nadomestki
Zobni vsadki predstavljajo najsodobnejšo in najbolj učinkovito vrsto protetičnih nadomestkov. Zobna protetika vključuje izdelavo po meri oblikovanih implantatov iz titana ali cirkonija, ki jih zobozdravnik nato kirurško pričvrsti v čeljustno kost. Implantati predstavljajo dolgoročno rešitev za manjkajoče zobe, saj imajo dolgo življenjsko dobo. Pri tem pa obstaja tudi možnost izdelave proteze, ki je podprta z nekaj implantati v čeljusti.
Zobna protetika z izdelavo kron
Zobne krone ščitijo strukturo in moč zob. Če je problematičen zob še vedno dovolj močan, ga je mogoče prekriti s krono, ki je največkrat izdelana iz keramike. Krone se lahko pri tem v barvi in obliki zlijejo z naravnimi zobmi okoli prevlečenega zoba. Ti protetični nadomestki se uporabljajo tudi pri zdravljenju koreninskih kanalov, zato da krone lahko zaščitijo zob pred obrabo.
Mostički za premostitev vrzeli manjkajočega zoba
Mostički so podobni zobnim kronam, vendar pa pri tem pokrivajo dva ali več zob, zato da bi premostili ekspanzivno vrzel, kjer se nahaja manjkajoči zob. Mostiček se tako pritrdi na sosednje zobe okoli vrzeli. Zoba na obeh straneh mostička sta pravzaprav podporna zoba, ki imata nameščene lažne zobe.
Z dobro ustno higieno in rednimi pregledi pri zobozdravniku lahko zobni mostički trajajo tudi 15 let in več. Ker zobna protetika izdeluje mostičke po meri pacientovih zob, se ti protetični nadomestki po obliki in barvi ujemajo s sosednjimi zdravimi zobmi in pacienta ne ovirajo pri govorjenju ali žvečenju hrane.
Dodaj odgovor