Pridnim delavcem so na voljo različne možnosti pri zaposlitvi. Za vsako plačano delo je zahtevana pravna podlaga, ki določa in omejuje odgovornosti obeh strank, med seboj pa se različne opcije tudi razlikujejo, zato je smiselno ugotoviti, katera oblika zaposlitve je za določeno delo najbolj ugodna. Če govorimo o redni zaposlitvi, potem je to vsekakor zaposlovanje preko pogodbe, ki služi kot pravna podlaga. Pogodba o zaposlitvi vsebuje vse potrebne informacije o delodajalcu in delavcu, pa tudi podrobnosti o delovnem mestu in samem delu, trajanju zaposlitve, plačilu in drugih pomembnih vidikih zaposlitve.
Vsebina pogodbe o zaposlitvi
Pogodba o zaposlitvi mora najprej vsebovati podatke obeh strank, nato pa sledi opredelitev dela, za katerega se pogodba sklepa. Naveden mora biti datum nastopa dela, čas, za katerega se pogodba sklepa, ter dolžina odpovednega roka. Poleg tega mora biti navedeno, ali gre za pogodbo za določen (z razlogom) ali nedoločen čas, zapisana mora biti razporeditev delovnega časa, manjkati ne smejo niti podatki o dopustu. Podatki glede delovnega mesta morajo vključevati naziv in kratek opis vrste dela ter kraj opravljanja dela, če je ta drugačen od sedeža podjetja, ki zaposluje. Naveden mora biti znesek osnovne plače, podrobnosti o morebitnih drugih plačilih, o plačilnem obdobju in plačilnem dnevu ter načinu izplačevanja. Navedejo se tudi drugi dokumenti, ki zavezujejo delodajalca in delavca v času trajanja pogodbe, ter morebitne druge pravice in dolžnosti.
Delovno razmerje se začne s podpisom pogodbe, ki mora biti podpisana od obeh strank. Z datumom nastopa dela začnejo veljati določene obveznosti, ki so zapisane v pogodbi, hkrati pa je to tudi datum, ko postane delavec vključen v socialno zavarovanje.
Pogodba o zaposlitvi je osnovna pravna podlaga za opravljanje dela za določen ali nedoločen čas, zato mora vsebovati vse obvezne elemente, ti pa morajo biti kar se da nedvoumni in celoviti. Obe stranki prejmeta izvod pogodbe, ki služi za razsojanje v primeru sporov.