Pred kratkim ste sklenili posel in sedaj ste v strahu, da se poslovni partner ne bo držal dogovora glede plačila. Ali pa enostavno stranka zapade v krizo in ne more poravnati svojih obveznosti. To so dogodki, katerim smo priča dnevno. Vedno več je podjetij, katerih likvidnost ni zavidljiva. Žal so časi takšni, da je poslovanje zelo negotovo.
Ker je bolj pomembno, da se podjetniki posvečajo poslovanju in ne terjatvam, je ključno, da si podjetje zagotovi partnerja, ki mu bo na tej poti pomagal. Najboljše za to je, da se odloči za neko družbo, ki odkupuje terjatve. S tem se bo podjetnik osredotočal na poslovanje in prihodnost podjetja, skrbi da stranka ne bi plačala pa so s tem preteklost. Podjetje postane bolj likvidno, plačilno sposobno, kajti vedno ima denar s katerim lahko razpolaga, ga lahko vlaga v razvoj in hkrati lahko poplača svoje upnike. Povpraševanje po odkupu terjatev je precejšnje, zato si poglejmo kaj sploh to je.
Kaj je odkup terjatev?
Odkup terjatev je oblika financiranja, pri katerem se določena družba odloči za odkup vrednosti terjatev.
Kupec terjate zaračuna določeno provizijo, ki znaša nekaj odstotkov polne cene. Kupec za terjatev ne plača celotnega zneska, ampak le med 80 in 90 odstotkov cene. Preostalih deset pa plača po opravljeni storitvi. No, na teh deset odstotkov se ponavadi zaračuna provizija.
Podjetja, ki odkupujejo terjatve so ponavadi banke ali pa finančne družbe. Odkupi so ponavadi bolj namenjeni majhnim in srednje velikim podjetjem. Zlasti privlačno je za startup podjetja, kajti ta so na začetku odvisna od rednega plačila strank.
Transakcija pri odkupu terjatev se izvede zelo hitro. Ponavadi se denar nakaže v parih dneh, v določenih primerih pa tudi v 24 urah. Za odkup terjatev ponavadi ni potrebno nikakršno zavarovanje, kot to zahtevajo banke pri kreditih. Pomanjkljivost odkupa terjatev je zagotovo visok strošek provizije. Le ta je odvisen od dolgoročnosti in zahtevnosti postopka izterjave od dolžnika.