Poslovni načrt se zdi marsikomu zapleten dokument, s katerim se ne želi ukvarjati sam, zato izdelavo raje prepusti podjetjem, ki se s tem ukvarjajo. Seveda mora podjetje tudi v tem primeru sodelovati in priskrbeti vse potrebne informacije, ki jih je potrebno vnesti v poslovni načrt, a vsaj s »kreativnim« delom oziroma pripravo samih besedil iz materialov podjetja nima nobenega opravka. Majhni podjetniki oziroma samostojni podjetniki in podjetja, ki nimajo niti veliko zaposlenih, ki bi skrbeli za to, da se pripravijo vse informacije, poleg tega pa tudi ne veliko sredstev, da bi za pisanje poslovnega načrta najeli druge, pa zanj seveda poskrbijo tudi kar sami.
Poslovni načrt in njegov namen
Kakšen mora biti nivo poslovnega načrta in ali ta dopušča, da ga pripravite sami, je seveda odvisno od tega, za kakšen namen ga pripravljate. Ko ste svoje podjetje še ustanavljali(in morda ob ustanovitvi tudi dobili subvencijo), ste morali pripraviti precej preprost poslovni načrt, v katerem ste predstavili svoje bodoče podjetje, njegovo proizvodnjo in izdelke, načrtovano prodajo in še marsikaj drugega, poleg tega pa ste predvideli tudi enostaven finančni del načrta – koliko predvidevate, da boste imeli prometa, koliko od tega bo šlo za stroške dela in material, koliko bo zaslužka.
Enostaven poslovni načrt tega tipa lahko pripravite sami tudi kasneje, s tem, da je finančni del veliko bolj natančen, saj imate za preteklo poslovanje že bilance – treba je torej narediti zgolj finančni plan za naprej.
Včasih pa se zgodi, da potrebujemo bolj strokovno pripravljen poslovni načrt. Pogosto zadošča, da ga pripravimo s pomočjo spletnih pripomočkov, ki so že na voljo in v katere zgolj vnašamo svoje podatke in besedila, spet drugič pa brez profesionalcev ne gre – zlasti takrat, kadar gre za večje projekte, na primer investicije v nove proizvodne obrate, delovne stroje, pomembne finančne partnerje … Takrat je bolje za delo najeti strokovnjake.