Ob vstopanju v samostojno podjetništvo se marsikdo vpraša, za kakšno vrsto s.p. naj se odloči. Na voljo ima tri možnosti, to so:
- navadni s.p.,
- popoldanski s.p. in
- normirani s.p.
Med njimi so namreč manjše razlike glede na socialno zavarovanje in obdavčitev, zato je pomembno, da si posameznik izbere tisto obliko samostojnega podjetja, ki mu je najbolj pisana na kožo. Tokrat si poglejmo, kako je s prispevki.
Navadni s.p.: Pri navadnem s.p. si podjetnik sam plača prispevke za socialno zavarovanje. Delo opravlja za polni delovni čas, kar pomeni, da v celoti plačuje prispevke (prispevek za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje, prispevek za starševsko varstvo in prispevek za zaposlovanje od osnove, od katere se izplača prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje).
Popoldanski s.p.: Pri popoldanskem s.p., ki se sicer ne razlikuje bistveno od navadnega s.p. (obveznosti in dolžnosti so enake kot pri navadnem s.p.), je podjetnik že zavarovan pri nekem drugem delodajalcu, zato plačuje samo še prispevke za: invalidnost, telesno okvaro ali smrt; prispevek za zdravstveno zavarovanje; prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Normirani s.p.: Pri normiranem s.p. gre za nekoliko drugačno ugotavljanje davčne osnove. Ta se namreč ugotavlja na osnovi normiranih odhodkov. Kar pa se tiče prispevkov, pa je popolnoma enako kot pri navadnem s.p.: podjetnik si sam plača prispevke: prispevek za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje, prispevek za starševsko varstvo in prispevek za zaposlovanje od osnove, od katere se izplača prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.