Davčni zavezanec med davčnim obdobjem plačuje akontacijo davka. Akontacija davka se plača v mesečnih ali trimesečnih obrokih. Akontacija se plača v mesečnih obrokih, če znesek akontacije presega 400 eurov, oziroma trimesečnih obrokih, če znesek akontacije ne presega 400 eurov.
Akontacija davka je enaka znesku davka, ki se izračuna od davčne osnove po davčnem obračunu za predhodno davčno obdobje in po stopnji, ki velja za tekoče davčno obdobje. Pri zavezancih, ki imajo davčno obdobje različno od koledarskega leta, je stopnja iz tega odstavka stopnja za leto, ko se predhodno davčno obdobje zaključi, in stopnja za leto, ko se naslednje davčno obdobje začne, navedeni stopnji pa se uporabita sorazmerno glede na število mesecev poslovanja v posameznem koledarskem letu.
Davčnemu zavezancu se poslovanje oziroma prihodki iz poslovanja spreminjajo iz leta v leto. V kolikor se prihodki glede na prejšnje leto znižajo ali pa podjetnik pričakuje, da se bodo znižali iz kakršnegakoli razloga (npr. izguba poslovnega partnerja, izguba največje stranke ali odjemalca, nastop porodniškega dopusta, nastanek novih stroškov itd.), lahko zahteva spremembo oziroma znižanje predhodne akontacije davčnih obveznosti.
Sprememba predhodne akontacije davčnih obveznosti med letom je urejena v Zakonu o davčnem postopku (ZDavP-2).
299. člen ZDavP-2 ureja sprememno predhodne akontacije dohodnine, torej znižanje akontacije davčne obveznosti za fizične osebe, v 371. členu ZDavP-2 pa je urejeno znižanje akontacije davka od dohodkov pravnih oseb.
Znižanje akontacije dohodnine (davka od dejavnosti) oziroma znižanje akontacije davka od dohodkov pravnih oseb
Davčni zavezanec, katerega davčna osnova za tekoče davčno leto se razlikuje od davčne osnove za predhodno davčno leto, lahko od davčnega organa zahteva spremembo višine predhodne akontacije. Davčni zavezanec vloži zahtevo najmanj 30 dni pred dospelostjo obroka predhodne akontacije (obroki akontacije dospejo v plačilo na zadnji dan obdobja, na katerega se nanašajo in morajo biti plačani v desetih dneh po dospelosti.) in priloži davčni obračun akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti, za tekoče davčno leto pred vložitvijo zahteve, oceno davčne osnove za tekoče leto ter podatke, ki dokazujejo spremembo davčne osnove.
O zahtevi za znižanje akontacije dohodnine odloči davčni organ z odločbo v 15 dneh od predložitve zahteve.
Če davčni organ v postopku davčnega nadzora ugotovi, da višina akontacije ne ustreza pričakovani davčni osnovi tekočega davčnega obdobja, z odločbo določi novo višino akontacije.
Obveznost davčnega zavezanca za plačilo davka po davčnem obračunu se zmanjša za plačani znesek davka, ki je bil odtegnjen od posameznega dohodka.
Postopek za znižanje akontacije davčnih obveznosti
Davčni zavezanec sestavi zahtevo za znižanje akontacije davčne obveznosti v obliki dopisa, v katerem navede pričakovano višino prihodkov oziroma davčne osnove, kar pa mora jasno nakazovati na nujno potrebno znižanje davčne obveznosti že med letom. Takšen dopis je potrebno (priporočeno s povratnico) poslati na pritojni urad FURSa.
Dopisu je potrebno priložiti:
- davčni obračun za tekoče davčno obdobje pred vložitvijo vloge, v katerem davčni zavezanec navede dejanske podatke za tekoče davčno leto do dneva vložitve zahteve za znižanje akontacije;
- bilanco stanja za tekoče davčno obdobje,
- izkaz poslovnega izida za tekoče davčno obdobje,
- oceno davčne osnove za tekoče davčno leto,
- oceno izkaza poslovnega izida za tekoče davčno leto,
- podatke, ki dokazujejo spremembo davčne osnove oziroma dokazujejo obrazložitev razlogov.
Vir:
- http://mladipodjetnik.si/novice-in-dogodki/novice/odgovor-strokovnjaka-znizanje-akontacije-dohodnine-ali-ddpo