Dandanes velja, da je dokaj težko priti do stalne službe in si na ta način zagotoviti dolgoročno stabilnost. Predvsem mladi so zato izpostavljeni nevarnosti, da kljub izobrazbi in pripravljenosti za delo ostanejo brez službe. Ena izmed možnih rešitev, ki je pravzaprav zelo priljubljena, je samostojno podjetništvo, ki prinaša kar nekaj dobrodošlih prednosti, čeprav v primerjavi z običajno zaposlitvijo pomeni tudi nekaj dodatnega dela in drugih komplikacij. Samostojni podjetnik ne more biti kar vsak, je pa to gotovo optimalna rešitev za številne nadobudne podjetnike.
Samostojno podjetništvo je kot nalašč za tiste, ki so dovolj samoiniciativni in disciplinarni, da lahko sami vodijo svoj posel. Na začetku poslovne poti mora seveda stati dobra poslovna ideja, ki služi za oblikovanje kratkoročnih in dolgoročnih načrtov. Šele potem se izbira oblika podjetja – samostojno podjetništvo v določenih primerih ne pride v poštev, zato je treba pravočasno ugotoviti, ali je takšna rešitev sploh smiselna.
Če je bodoči samostojni podjetnik prepričan o tem, da je izbral pravo obliko podjetja, se bo moral že takoj lotiti birokracije, ki je povezana s tem. Na srečo je to področje dovolj dobro urejeno in je ustanovitev s. p. razmeroma enostavna, poleg tega ne zahteva posebnih stroškov oziroma ustanovnega kapitala, kot to velja na primer za d. o. o. Mora pa imeti samostojni podjetnik vsaj osnovno predstavo o tem, kaj se od njega zahteva. Nekaj časa in pozornosti bo treba torej posvetiti spoznavanju pravic in dolžnosti samostojnega podjetnika, kasneje pri poslovanju pa bo treba poskrbeti tudi za obveznosti, ki niso povezane s samim poslovanjem – na primer za računovodstvo.
Pametno je, da se samostojni podjetnik že pravočasno pripravi na vstop v poslovni svet. Dobro poučen podjetnik ne bo imel težav s poslovanjem, vedel bo tudi, na katerih področjih je smiselno izkoristiti pomoč in kaj lahko opravi kar sam.