Le še nekaj dni nas loči do dneva, ko bo uporaba davčnih blagajn postala obvezna. To se bo namreč zgodilo 2. januarja, torej takoj po novem letu. Govora o davčnih blagajnah je veliko, precej manj pa je povedanega o tem, da lahko le-te podjetniki nadomestijo tudi z uporabo vezane knjige računov. Ta je v primeru, da podjetje davčne blagajne nima ali ne želi uporabljati, obvezna. V kolikor pride na obisk davčni inšpektor, podjetje pa nima niti davčne blagajne niti vezane knjige računov, lahko napiše precejšnjo kazen! Zneski se gibajo do 10 tisoč evrov (za fizične osebe) do 70 tisoč evrov (za s.p.), do 150 tisoč evrov (za mala podjetja) ali do 250 tisoč evrov (za velika podjetja), kar lahko povzroči hude težave z likvidnostjo vsakemu podjetju.
Kako izgleda vezana knjiga računov?
Vezano knjigo računov je mogoče kupiti v prosti prodaji v knjigarnah po Sloveniji. Gre za knjigo v velikosti 210*148 mm, kar sovpada s formatom A5, vsaka pa vsebuje 3*50 samokopirnih listov ali 50 setov obrazcev računov. V kolikor knjiga vsebuje tudi dodatne podatke, je lahko nekoliko večja, in sicer v formatu 210*297 mm oz. formatu A4. Vsaka mora imeti enkratno serijsko številko. Ta je odtisnjena v spodnjem desnem kotu in to na prav vsakem obrazcu posameznega računa. Serijska številka vsebuje informacijo o izdajatelju ter o zaporedni številki.
Vezane knjige računov je treba predhodno potrditi
Vsaka vezana knjiga računov, ki jo bo podjetje uporabljalo, mora biti predhodno potrjena, to pa morajo storiti prav vsi:
- pravne osebe
- p.-jevci
- fizične osebe, ki opravljajo registrirano dejavnost
- fizične osebe, ki so dolžne predlagati obračune davkov v e-obliki
To lahko podjetnik stori preko spletnega programa eDavki, s katerim upravlja Finančna uprava Republike Slovenije (= FURS), mogoče pa je to opraviti tudi z osebnim obiskom na enem izmed davčnih uradov ali tudi po navadni pošti. Potrjevanje se stori z vpisom že omenjene serijske številke vezane knjige računov.