Spremenjeni ZDavP-2 določa, da lahko samostojni podjetnik posameznik, ki ugotavlja davčno osnovo preko normiranih odhodkov, uporablja le en transakcijski račun, hkrati za zasebne in za poslovne namene. S tem se bodo za normiranca zmanjšali fiksni mesečni stroški.
Spremenjeni Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2I), ki je pričel veljati 15.12.2015 ukinja obveznost ločenosti transakcijskih računov za samostojnega podjetnika posameznika in za posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost (tj. zasebnik).
ZDavP-2 je pred spremembo v tretjem odstavku 37. člena določal:
“Subjekti vpisa v poslovni register Republike Slovenije morajo imeti pri ponudniku plačilnih storitev odprt transakcijski račun. Samostojni podjetniki posamezniki in posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost, morajo imeti za namene v zvezi z opravljanjem dejavnosti ločen transakcijski račun.”
Sedaj veljavni ZDavP-2 pa po novem določa:
“Osebe iz 31. člena tega zakona morajo imeti pri ponudniku plačilnih storitev odprt transakcijski račun.”
Takšna sprememba lahko za normiranca pomeni zmanjšanje fiksnih mesečnih stroškov, saj mu ne bo več treba plačevati bančnih stroškov vodenja ločenega transakcijskega računa, ki ga je moral odpreti in uporabljati v poslovne namene.
Sprememba je dobrodošla predvsem za normirance, saj ti načeloma ne uporabljajo storitev rčunovodskih servisov.
Po drugi strani pa uvedba takšne spremembe ni v prid računovodskim servisom, saj bodo imeli več dela ali pa bo to vsaj bolj zahtevno zaradi izluščevanja in tolmačenja zasebnih ter poslovnih dogodkov na transakcijskem računu. Slednje bi lahko pomenilo tudi zvišanje tarife za računovodske storitve.
Vir: mladipodjetnik.si (Ukinitev obveznosti ločenega TRR)