Ministrstvo za finance je predlagalo nove spremembe načina obdavčitve normiranih podjetnikov. S spremembami ministrstvo cilja na ugodnejšo obdavčitev tistih normiranih podjetnikov, ki dosegajo nižje prihodke, obenem pa želi preprečiti morebitno prelivanje dobičkov. V nadaljevanju si preberite, za kakšne spremembe gre.
Sprememba št. 1: sintetična obdavčitev
Če je trenutno davčna osnova normiranih podjetnikov obdavčena z dokončno 20 odstotno davčno stopnjo (kar pomeni, da imajo pri 80 odstotno normiranih odhodkih 4 odstotno efektivno obdavčitev prihodkov, pri tem pa se prihodki v normiranem s.p. ne prištevajo k drugim dohodkom), bo odslej pri določanju davčne osnove treba upoštevati še druge dohodke normiranega podjetnika.
Sprememba št. 2: znižanje davčne stopnje z olajšavo
Do sedaj normirani podjetniki ne morejo uveljavljati olajšav, temveč se pri izračunu davčne osnove upoštevajo le dohodki iz normiranega s.p. Z uvedbo spremembe si bo davčno osnovo mogoče zmanjševati tudi z olajšavami (dodatno). To bo sicer veljalo le za tiste zavezance, ki bodo imeli dohodek med 11.166,37 eur ali višji od 13.316,81 eur.
Sprememba št. 3: odstotek normiranih odhodkov se zniža
Trenutna ureditev, ki določa normirane odhodke pri 80 odstotkih prihodkov, se bo znižala na 60 odstotkov prihodkov.
Sprememba št. 4: določena bo absolutna maksimalna višina
Trenutna absolutna maksimalna višina ni določena, po novem pa bodo normirani podjetniki lahko uveljavljali normirane stroške do maksimuma 30.000 evrov (če gre za popoldanski s.p. ali d.o.o., ki nima zaposlenih) oz. do maksimuma 60.000 evrov (če gre za s.p. ali popoldanski s.p. oz d.o.o. z minimalno 1 zaposlenim za obdobje 5 mesecev).
Sprememba št. 5: obvezen izstop iz normiranega s.p.
Po novem bo normirani podjetnik prisiljen izstopiti iz normiranstva, ko bodo njegovi prihodki v povprečju v 2 letih zaporedoma presegali znesek 150.000 evrov. Sedaj je bilo pomembno le, da normirani podjetnik vsaj 1 leto ostane pod določenim pragom in ne 2 zaporedni leti.
Sprememba št. 6: prihodki iz povezanih podjetij
Po novem se bodo pri določanju prihodkovnega praga normiranega podjetnika določali tudi na podlagi prihodkov, ki so ustvarjeni pri drugih osebah, ki so povezani z normiranim podjetnikom. To pomeni, da se bodo v prihodke šteli tudi prihodki iz podjetij, kjer imajo normirani podjetniki delež kapitala ali poslovodno funkcijo.
Pozdravljeni!
Kdaj pa naj bi se te spremembe tudi zakonsko uveljavile?
Lp,
Gustavo
Pozdravljeni Gustavo.
Če bo predlog zakonskih sprememb sprejet, bodo te začele veljati z novim koledarskim letom, kot je to značilno za davčne zakone in njihove spremembe.
Lep pozdrav.
Pozdravljeni,
ali je res, da bonova sprememba veljala le za novo ustanovljene s.p. in ne za obstoječe?
Pozdravljeni Lidija.
Predlog sicer še ni bil sprejet, če bo sprejet, pa bo veljal za vse.
Lep pozdrav.