Na FURS ugotavljajo, da so primeri, ko podjetniki s pomočjo sorodnikov verižno ustanavljajo s.p. in na tak način prikrivajo dohodke, poleg tega pa plačujejo nižji davek, kot bi ga sicer morali, čedalje pogostejši.
Da bi bilo to področje bolj pregledno urejeno, z začetkom letošnjega leta velja, da se prihodki normirancev povezanih oseb med sabo seštevajo. Zaradi novega pravila se je letos zaprto že veliko s.p.-jev, saj so ugotovili, da bi v nasprotnem primeru skupaj s povezanimi osebami presegli najvišjo dovoljeno vrednost prihodkov.
Princip normirane obdavčitve je sicer namenjen malim podjetnikom. Na tak način naj bi se olajšalo njihovo poslovanje. Za to možnost se lahko odločijo osebe, katerih letni zaslužek ne presega 100 tisoč evrov.
Na FURS ugotavljajo, da se pojavljajo tudi naslednje zlorabe
- Podjetniki, katerih dejavnost se nanaša na poslovno svetovanje, izstavijo fiktivne račune sorodnikom. Na tak način se izognejo plačilu davka na dobiček;
- Podjetniki se zaposlijo v lastnem podjetju in si s tega naslova izplačujejo minimalno plačo. Poleg tega pa odprejo še popoldanski s.p., prek katerega si po bistveno nižji davčni stopnji izplačajo še dodatne prihodke;
- Delodajalci zaposlenega nagradijo na tak način, da jim dodatne prejemke izplačajo kar prek popoldanskega s.p.-ja, s čimer so le-ti nižje obdavčeni.
Taki primeri se najpogosteje dogajajo v družinskih podjetjih.
Izvajanje nadzorov in kazni
Podjetniki, ki so med sabo v sorodu bi morali, v primeru, ko bi se znašli v postopku, dokazati, da vsak od njih opravlja svojo dejavnost. Vsak primer se bo pri temu obravnavalo individualno. Za ugotovljene kršitve je predvidena globa, poleg nje pa tudi odmera dodatnega davka ter obvezen izstop iz sistema normirancev, kar bo imelo za posledico višjo obdavčitev. Davčni organ bo podatke preverjal na podlagi davčnega registra in drugih davčnih evidenc.
Vir: siol.net
Dodaj odgovor